3 Urodziny Instytutu Hortiterapii w Mrągowie

Hortiterapia, etnobotanika, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Warmii i Mazur - w takich obszarach przez ostatnie 3 lata działał INSTYTUT HORTITERAPII - ZIELONY PROMIEŃ

O wydarzeniu z okazji 3 urodzin oraz o efektach pracy Instytutu opowiada Zofia Wojciechowska


Instytut Hortiterapii Zofia Wojciechowska tort 3 urodziny

Horti torcik w urodzinowym wydaniu Instytutu Hortiterapii. Radosny sposób na zdrowie. Kameralna atmosfera, rozmowy o sile energii tkwiącej w przyrodzie i dzielenie się doświadczeniem. Rośliny leczą ludzki organizm, dodają nam siły i koją wzrok swoją urodą. Naszym specjalnym gościem był bioenergoterapeuta Dominik Sidor. Serdecznie dziękuję miłemu gronu horti entuzjastów, wspaniale być z Wami, cudnie gdy przekraczamy bariery i spontanicznie przytulamy się do siebie, sercem do serca, dłonią oddajemy ciepło, chwytamy się za ręce... czasem jest właśnie tak... i tak było dziś:)

Witam Was w naszym Inst​yt​ucie Hortiterapii​, chcemy razem z Wami zrealizować marzenie,​ by kiedyś powstał prawdziwy ośrodek dostosowany do kameralnych spotkań, ​funkcjonalny ​z zielonym i przytulnym ogrodem. Ekologia - to nas kręci, zatem będzie to budynek pasywny. A tymczasem chodząc na ziemi​​, zapraszam ​do Mrągowa byście odwiedzili nasze zajęcia, spotkajmy się ​na ​​jubileusz​u​ powstania Instytutu Hortiterapii.

Minione lata przyniosły wiele nowych programów. Maj to kwitnący miesiąc, najpiękniej budzi się przyroda w Mrągowie. Powoli celebrujemy świeżą zieloność lasów, tu tworzymy dla Was nasze programy - Mazury dla diabetyków, Społeczne Ogrody Zdrowia Hortiterapii jako propozycja dla każdego miasta i dowolnej placówki.

Zobaczcie jak ciekawą propozycją są Mobilne ogrody terapeutyczne, nad tym pracujemy od 3 lat. Inspirujecie nas do intensywnej praca nad rozwojem programów terapeutycznych i społecznych ogrodów zdrowia w Mrągowie opartych na leczniczej mocy przyrody. Ogrodoterapia - dziś skupia uwagę wielu instytucji, od trzech lat w Instytucie powstają projekty, które zyskują renomę. Uruchomiliśmy szereg działań opartych na hortiterapii. Posiadamy obecnie 3 Certyfikaty Produkt Warmia i Mazury. Usługi jakie prowadzi IH w zakresie szkoleń i działań rehabilitacyjnych ukierunkowanych na rozwój Instytutu Hortiterapii oznaczają także postęp polskiej ogrodoterapii.

Obecnie IH jest partnerem Centrum Innowacji i Technologii UWM. IH nawiązał współpracę z polskimi uczelniami m.in. SITO i Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach i UP w Lublinie, a także Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Polskim Towarzystwem Nauk Ogrodniczych. Podjęliśmy się zadania opracowania innowacyjnego programu rehabilitacji przez ogorodoterapię w diabetologii. Innowacyjny program we współpracy z dietoterapeutą dr hab. Katarzyną Kowalcze stanowi propozycję dla terapeutów, diabetyków i ich rodzin.Pracujemy z najlepszymi. Naszym ekspertem jest dziennikarz i diabetyk red. Krzysztof Mika. Medialnie patronuje nam pismo Diabetyk.

Hortitherapy Institute Zofia Wojciechowska Mrągowo

Zobaczcie co robimy na kursach, szkoleniach i zajęciach. Czy słyszeliście o Gadających dachówkach, do których tworzywem jest naturalny materiał roślinny i ządźborska opowieść o urokliwych zakątkach naszej krainy? Prezentujemy na specjalnych wystawach historyczno-przyrodnicze prace - dachówki pozyskane ze starych rumowisk. Uzyskane od horti entuzjastów z podarowaną historią miejsca swego pochodzenia, które powoli przeistaczają się w tzw. Gadające dachówki. Czekamy na Was na naszych kursach ze zdrowotnym przepisem na pokrzywowo-bratkową kurację oczyszczająca. Artyści, ludzie stąd z Mazur i Warmii, towarzyszą naszym kameralnym spotkaniom, bierzcie udział w dyskusji o społecznej wartości krajobrazu miasta i bezwzględnej potrzebie jego zachowania.

Hasłem przewodnim jubileuszy był​y ​Horti inspiracje - HORTITERAPIA - Rewitalizacja i rehabilitacja INSTYTUT HORTITERAPII MRĄGOWO

Gościliśmy w​ ​C​​entrum​ ​Kultury i Turystyki. Dni z hortiterapią w zdrowym mieście leżącym na Pojezierzu Mrągowskim.​ Wiele się działo, co nas interesuje? Wpływ elementów przyrody ożywionej i nieożywionej na procesy rehabilitacji z zastosowaniem ogrodoterapii w diabetoligii. W trakcie semi​n​arium prowadzliśmy warsztat praktyczny hortiterapii​ ​przy współpracy z LOT MKT. Zagadnienia dotyczące zakresu hortiterapii w rehabilitacji di​e​to​terapii​ i edukacji​ ​diabetologicznej w oparciu o​ ​służbę​ ​medyczną.

Witajcie​ ​na horti szlaku zdrowia, wyruszamy w kierunku doświadczenia atrakcji ziemi mrągowskiej. Spotkanie poprzedził pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi, badanie bezpłatne dokonywała pielęgniarka. Instytut Hortiterapii zaprasza w programie​ ​kursów​ ​przepisy na zdrowe życie wśród roślin.​

Dziękujemy za współpracę i wsparcie wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym Hortiterapia na Mazurach może dalej rozkwitać!

Zofia Wojciechowska i Dominik Wojciechowski

ZAPRASZAMY DO MINI FOTO GALERII Z 3 LAT DZIAŁALNOŚCI INSTYTUTU HORTITERAPII

Jesteśmy dla Was​!

​Zajrzyjcie na nasz profil na Facebooku aby być na bieżąco z hortinowościami:

Wejdź i kliknij Wejdź i kliknij lubię to!