HORTITERAPIA - LECZENIE PIĘKNEM ROŚLIN

HORTITERAPIA Ogrodolecznictwo - LECZENIE PIĘKNEM ROŚLIN

Hortiterapia jest formą terapii uzupełniającej, wspomagającej leczenie, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także stosunków międzyludzkich. Pomaga ludziom w powrocie do zdrowia ale z dużym powodzeniem może być stosowana również u ludzi uważających się za w pełni zdrowych celem poprawienia ich kondycji i jakości życia.

Nasze zajęcia hortiterapeutyczne skierowane są do grup 5-10 osobowych w każdym wieku (dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze), również dla osób z niepełnosprawnością fizyczną czy intelektualną.

Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne koncentrują się na aktywnej pracy z roślinami. Hortiterapia czynna​ to bezpośredni kontakt z roślinami, siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, zbieranie owoców, obserwowanie zmian wegetacyjnych, poznawanie przez dotyk, aktywność fizyczna, kompozycje roślinne w pracy artystycznej oraz ​hortiterapia bierna: polegająca ​na ​kontemplacyjnym​ korzystaniu z ogrodu​ ​spacer, przebywani​u​ w ogrodzie, doznania​ch​ sensoryczn​ych​. Kojący ​widok ogrodu, upajanie się wspaniałym aromatem ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu​​ ​działa leczniczo na wiele zmysłów​.

Zajęciom manualnym towarzyszy integracja społeczna poprzez dialog, wspólne spędzanie wolnego czasu, aktywny udział w grach i zabawach towarzyszących hortiterapii.

Nasze programy hortiterapeutyczne: OGRODY ZDROWIA HORTITERAPII, ZIELONA AKADEMIA, MAZURY DLA DIABETYKÓW, GADAJĄCE DACHÓWKI otrzymały certyfikat PRODUKT WARMIA MAZURY

___________________________________________________________________________________

Korzyści: -rozwijanie umiejętności manualnych związanych z pracami nad kwiatami i roślinami -przełamywanie barier w kontaktach interpersonalnych -odczuwanie relaksu, odpoczynek i rekreacja psycho-fizyczna

Miejsce wykonywania: Zajęcia hortiterapeutyczne prowadzone są zarówno w przestrzeniach otwartych, półotwartych jak i również w pomieszczeniach zamkniętych. W ośrodkach, szpitalach, przedszkolach etc.

Czas trwania: Zajęcia mogą trwać od kilku godzin do 2-3 dni

Gwarancja: Prowadzący hortiterapeuta opiekuje się uczestnikami w trakcie terapii, zapewnia bezpieczeństwo

Zapraszam, Zofia Wojciechowska

tel: 518 921 104 | em-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazury dla Diabetyków

Mazury dla Diabetyków

Mazury dla Diabetyków to program nowoczesnej terapii cukrzycy z zastosowaniem metod neurolingwistycznego programowania, praktycznej psychologii, motywacji i perswazji połączona z aktywnością ruchową wspartą działaniami hortiterapeutycznymi oraz nowoczesną dietą.

W ramach projektu prowadzimy działania, które służą stymulowaniu aktywności w kierunku podnoszenia świadomości o cukrzycy, stwarzające możliwości aktywnego trybu życia, przezwyciężania osamotnienia z powodu złego stanu zdrowia.

Zdrowy styl życia, jaki projekt propaguje program, przyczynia się do lepszej jakości dnia codziennego społeczności lokalnych. Brak wiedzy na temat zagrożeń chorobami cywilizacyjnymi m.in. cukrzycą powoduje obniżenie zdolności do samorozwoju.

Zaobserwowaliśmy potrzebę szkolenia z zakresu komunikacji z osobami dotkniętymi cukrzycą, edukacji dietetycznej w celu przełamania barier i onieśmielenia chorych. Podstawowe założenie treningu to sprawdzona medycznie zasada, że podstawowym sposobem terapii cukrzycy jest aktywność oraz dieta, połączona z kontrolą wagi ciała oraz innych parametrów organizmu.

Warmia i Mazury są idealnym miejscem do prowadzenia tego typu zajęć ze względu na powszechność zielonych obszarów pozwalających na rekreację ruchową, hortiterapię, które wpływają na poprawę stanu psychicznego i fizycznego uczestników. Dodatkowy walor kryje się w bogactwie kulinarnym naszego regionu umożliwiającym praktykowanie zdrowej diety za pomocą przygotowywania typowych dań Warmii i Mazur.

Istotnym elementem treningu jest uzdrawiający kontakt z naturą realizowany poprzez zajęcia hortiterapeutyczne. Wspomniany kontakt z naturą stanowi istotne novum w leczeniu cukrzycy. Dodatkowym elementem treningu (realizowanym w zależności od potrzeb) jest promocja i nauka zdrowego trybu życia, jako forma profilaktyki cukrzycy.

___________________________________________________________________________________

Cena: do uzgodnienia (średnio 500-600 zł)

Gwarancja: poprawa stanu psychofizycznego uczestnika terapii, poszerzenie wiedzy na temat jak żyć z cukrzycą i mieć się na prawdę dobrze

Zasięg: Mrągowo - Mazury - Warmia

Termin: Zajęcia trwają od kilku godzin do 2 dni - do uzgodnienia

Program prowadzony jest w oparciu o współpracę ze specjalistami:

dr Katarzyna Kowalcze – dietoreapeuta UPH Siedlce

dr Krzysztof Mika – NZOZ Medina

Towarzyszy nam czasopismo DIABETYK

Jak zamówić: Zapraszam, Zofia Wojciechowska

tel: 518 921 104 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta "Zielone Mazury"

Dedykowane działaniom profilaktycznym, Diabetykom i miłośnikom ogrodów związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym regionu oraz z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu -  oferta na 2014 R.

INSTYTUT HORTITERAPII.

Zielony Promień, ul. Krzywa 70,  11- 700 Mrągowo Zofia Wojciechowska – hortiterapia i etnobotanika. www.hortiterapia.blogspot.com Tel. 518 921 104

e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty z udziałem specjalistycznych trenerów: hortiterapeuta , psycholog, dietetyk i diabetolog

 Prowadzenie warsztatów: Instytut Hortiterapii. Zielony Promień. Warsztat hortiterapia- Zofia Wojciechowska.

Animacja –Zofia Wojciechowska

Oferta lato 2016 - Instytut Hortiterapii

KURSY I CYKLICZNE SEMINARIA HORTITERAPII©

Zdobądź zawodowe umiejętności hortiterapeuty, poszerz swoją wiedzę

___________________________________________________________________________________

OGRODY ZDROWIA HORTITERAPII©

Zaprojektuj i stwórz swój ogród terapeutyczny z naszą pomocą

___________________________________________________________________________________

GADAJĄCE DACHÓWKI

Wykreuj niepowtarzalne dzieło albo zdobądź je w naszej aukcji

___________________________________________________________________________________

MAZURY DLA DIABETYKÓW©

Weź udział w terapii i poczuj jak wspaniale można żyć pomimo cukrzycy

Podkategorie